Rejestracja i podgląd
Karty VCR, rejestratory cyfrowe:
Rejestrator obrazu czyli serce systemu. Kamera jest tylko elementem podglądającym interesujący nas obiekt. Za zarządzanie kamerą (całą siecią kamer) odpowiada rejestrator, czyli jednoska którą programujemy zgodnie z naszymi wytycznymi. Tutaj możemy ustalać harmonogram nagrywania (np. rejestrowanie w określonych godzinach, w momencie wykrycia ruchu przez kamere w monitorowanym obszarze lub non stop 24h/dobę), jakość zapisywanego obrazu, definiujemy różnego rodzaju zdarzenia alarmowe, ustalamy dostęp do podglądu materiału na żywo, on-line, eksportu materiałów archiwalnych, stref martwych monitoringu i wielu innych. Wybór rejestratora jest ściśle powiązany z ilością obsługiwanych kanałów (ilością kamer jakie możemy podłączyć do jednego rejestratora). Maksymalnie jesteśmy w stanie podłączyć 32 niezależne kamery do jednego rejestratora i skonfigurować dla każdej z nich indywidualny harmonogram nagrywania.
Zasilanie awaryjne czyli podtrzymanie systemu w przypadku braku zasilania głównego. W przypadku wtargnięcia intruza i odcięcia dopływu prądu do posesji system bez zasilania awaryjnego staje się bezużyteczny. Podtrzymanie (chociaż kilkudziesięcio minutowe) daje nam pewność iż system spełni swoją funkcje w należyty sposób.
Sporą popularnością cieszą się również karty VCR. Umożliwiają one rejestrację obrazu z kamer na twardym dysku komputera. W przypadku rejestratorów i kart VCR długość zarejestrowanego materiału zależy tylko od pojemności dysku.
„Po lewej stronie – przykładowa karta VCR PCI. Po prawej stronie – przykładowy rejestrator cyfrowy (tutaj HDD)”
Niektóre z rejestratorów po podłączeniu do internetu dają nam możliwość zdalnego podglądu obrazu z kamer zarówno na ekranie komputera jak również za pomocą tabletu czy smartfona. Możliwe jest również zdalne sterowanie systemem.